معرفی طرح سرمایه گذاری هوشمند کسب و کار

سرمایه‌گذار وارد شده به حوزه فناوری الزاما یک پولدار نیست و معمولا سرمایه‌گذاران خطرپذیر دوست ندارند با افراد پولدر اشتباه گرفته شوند، این موضوع تاثیر زیادی در نحوه ارزیابی یک کسب‌وکار از نظر سرمایه‌گذار دارد.سرمایه‌گذاری که تمایل نشان می‌دهد یک کسب وکار را حمایت کند یک سرمایه گذار خطر پذیر یا (Venture Capital) است که به او سرمایه‌گذار ماجراجو و به اختصار (VC) هم می‌گویند.برای این که مفهوم خطرپذیری یا ماجراجویی مالی با خطر کردن (Risk)  اشتباه نشود – علی‌رغم تمایل –  از نوشتار فارسی و متداول «ریسک» به جای خطر استفاده می‌کنیم.هر بنیانگذار علاقه‌مند به جذب سرمایه، از طرف یک یا چند سرمایه‌گذار است .

در سرمایه‌گذاری یک قانون ساده وجود دارد: «سود بیشتر برابر است با ریسک بیشتر» هدف سرمایه‌گذار خطرپذیر (vc) حفظ اصل ارزش پول ، سود پلکانی و کاهش ریسک سرمایه‌ نیست. سودِ با رشد مضاعف نسبت به بازارهای شناخته شدههدف اصلی سرمایه‌گذار شماست

مبحث کارآفرینی مقوله‌ای است که در سالهاي اخیر در دنیا خیلی مورد توجه قرار گرفته و اکثر کشورها در تلاش برای توسعه آن هستند. خوشبختانه در ایران نیز این علاقه در بسیاری موارد جنبه عملی پیدا کرده و در دانشگاه‌ها و مراکز دولتی و خصوصی شاهد این مهم هستیم. ایجاد مراکز حمایت از کارآفرین‌ها، مراکز شتابدهي استارت آپ، دانش بنیان و … همگی شاهد این مدعا هستند. مانند بسیاری از کارهای جدید برای رسیدن به شرایط مطلوب فاصله وجود دارد ولی مهم حرکت در راستای کارآفرینی است که خوشبختانه شروع شده است.

در راستای حمایت از کارآفرینی و ارزش‏ آفرینی در کشور، گروه حامی خود را متعهد به پشتیبانی و حمایت مالی و غیر مالی از فعالیت‌های کارآفرینان زبده می‏داند. برای آشنایی بیشتر با این گروه و دیدگاه‏های آن، در ادامه توضیحاتی ارائه شده است:

حامی متشکل از گروهی از سرمایه‌گذاران معتبر و نیک‌اندیش است که از طریق سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه پروژه‌ها و شرکت‌های نوپا به دنبال کسب بازده مالی بالاتر هستند. این گروه با استفاده از دانش، تجربه و دارایی اعضای خود فرصت‌های کاری و سرمایه‌گذاری مناسب را فراهم می‌آورد و علاوه برآن با بکارگیری تجربیات اعضا در زمینه‌ها ی گوناگون و ارائه مشاوره‌های مدیریتی، مالی و فنی به کارآفرینان آنها را در مراحل مختلف کار همراهی می‌کند. روابط صمیمانه، فعالیت‌های اجتماعی و اشتراک‌گذاری تجربیات مدیریتی، کاری، علمی، فنی، دانشگاهی و نظرات اعضا در بهبود انجام امور و کاهش ریسک از اصول اساسی در حامی هستند.
حامی در تلاش برای ایجاد یک بستر اقتصادی و توسعه فرهنگ کارآفرینی است و موقعیت‌های سرمایه‌گذاری ارائه شده توسط کارآفرینان، براساس شرایط کلی ذیل ارزیابی می‌شوند:
۱-    طرح ارائه شده از جنبه‌های اقتصادی، اشتغال‌زایی، استفاده از دانش نوین و قابلیت توسعه، شرایط مناسب و قابل قبولی داشته باشد. در طی دوره بررسی هر طرح، شرایط تجاری، رقبا، امور مالی، فنی، حقوقی، مدیریتی و ارزیابی ارزش مالی طرح به دقت ارزیابی می‌شوند.
۲-    توان و تجربه مدیریتی، فنی، علمی و خدماتی ارائه کنندگان طرح از اهمیت بسزایی در بررسی طرح برخوردار است.
۳-    داشتن محصول یا خدمات و فروش، پارامترهای مهم و کلیدی در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری هستند.
۴-    امکان همکاری و هماهنگی با تیم کارآفرین وجود داشته باشد و استفاده از توان و تجربه کارایا مورد نیاز بوده و توسط کارآفرینان مورد توجه باشد.
۵-    سرمایه‌گذاری در حامی براساس مشارکت و داشتن سهام در طرح‌های ارائه شده انجام می‌شود.
۶-محدودیتی از نظر حوزه سرمایه‌گذاری وجود ندارد و سرمایه‌گذاری براساس قوانین و مقررات انجام خواهد شد.

گروه سرمایه گذاران حامی، یک گروه سرمایه گذار مطابق با تعاریف استاندارد جهانی.

سرمایه گذاری هوشمند کسب و کار